Muzeum Ziemi Lubuskiej

Grudzień 22, 2013 o 02:23

muzeum-ziemi-lubuskiejJeżeli z jakichkolwiek powodów zdecydowaliśmy się na spędzenie naszego urlopu w rejonie Zielonej Góry, to z pewnością powinniśmy bliżej zapoznać się z historią tych ziem. W tym celu, najlepszym wyjściem będzie wycieczka do Muzeum Ziemi Lubuskiej

Początki istnienia muzeum sięgają pierwszej dekady XX wieku, kiedy to Albert Severin – jeden z mieszkańców miasta, zdecydował się przekazać zgromadzone przez siebie zbiory. Oficjalne otwarcie muzeum miało jednak miejsce nieco później, bo w dopiero w 1922 roku, z inicjatywy Towarzystwa Pielęgnacji Tradycji Regionalnej Miasta Zielona Góra.

Od tego momentu Muzeum Ziemi Lubuskiej stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy z zakresu historii, kultury i tradycji tego regionu. Aktualne zbiory muzeum szacowane są na około 17 tysięcy pozycji. Jedną z najważniejszych kolekcji jest ogromny zbiór współczesnego malarstwa oraz innych sztuk plastycznych.

Wśród najcenniejszych eksponatów wymienić należy między innymi: „Dziewczynkę ze słonecznikami” Olgi Boznańskiej, „Napiętnowanych” Marka Oberlandera, XIX-wieczną ikonę ilustrującą narodziny Matki Boskiej, czy dokument cesarza Leopolda I dla cechu rzeźników Zielonej Góry, datowany na 1690 rok.

dziewczynka-ze-slonecznikami

Dziewczynka ze Słonecznikami

napietnowani

Napiętnowani