Patron Zielonej Góry

Kwiecień 28, 2015 o 11:29

WINOGRONAJak przystało na szanujące się miasto, Zielona Góra jak wiele innych miast w Polsce ma swojego patrona. Uroczyste obwieszczenie wyboru patrona odbyło się 5 września 2010 roku, kiedy to na specjalnie zwołanej Radzie Miasta podjęto uchwałę o patronacie świętego Urbana I.
Jako patrona miasta wskazano świętego już w 2009 roku, kiedy to na wniosek społecznego komitetu, pod którym podpisało się

dwa tysiące osób na czterysta wymaganych, Rada Miasta przyjęła oświadczenie o chęci nadania patronatu świętemu Urbanowi I. Zwrócono się tym samym do władz kościelnych o uznanie przez Watykan świętego Urbana patronem miasta. W czerwcu 2010 roku watykańska Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret, w którym zatwierdziła świętego papieża jako patrona Zielonej Góry. Na zakończenie całej „ścieżki” Rada Miasta 31 sierpnia 2010 przyjęła uchwałę zatwierdzającą wybór patrona.

Urban-I

Patron Zielonej Góry Urban I
źródło: http://pl.wikipedia.org

Kim był Urban I? O życiu świętego nie wiele wiadomo, choć wzmianki o jego życiu pojawiają się w pismach Euzebiusza oraz w Coemeterium Callisti. Wiadomym jest, że ojcem Urbana I był Rzymianin, Poncjan. Urban I był papieżem, a jego pontyfikat przypadał na okres rządów cesarza Aleksandra Sewera (222-235). Był to czas, kiedy nie prześladowano chrześcijan. Niektóre przekazy piśmiennicze, które zachowały się z tego okresu, wskazują na liczne nawrócenia, w tym między innymi świętej Cecylii i jej męża świętego Waleriana oraz jego brata świętego Tyburcjusza. Na miejscu męczeństwa świętej Cecylii święty Urban I nakazał zbudować kościół, w którym to pogrzebano szczątki świętej. Innym jego świadectwem wielkiej wiary była instrukcja mówiąca o stosowaniu podczas Mszy świętej kielicha i patery ze złota lub srebra.
Kościół uznał świętego Urbana I za męczennika, bowiem wierzy się, że zginął śmiercią męczeńską 23 maja 230 roku przez ścięcie WINOROSLgłowy. Jego szczątki zostały pochowane najprawdopodobniej w katakumbach św. Kaliksta przy Via Appia. Świadczyć o tym miała znaleziona tablica nagrobna z wyrytym imieniem świętego. Tablica napisana była po grecku.
Święty Urban I jest patronem winiarzy, winnej latorośli, ogrodników i dobrych urodzajów. Stąd wybór świętego na patrona Zielonej Góry. W średniowieczu jego kult był dość popularny, ponieważ rozwijała się kultura agrarna. Jego wizerunek jest dość skromny. Przedstawia się go w szatach pontyfikalnych i tiarze. Jego atrybutami jest między innymi kielich, księga, krucyfiks oraz winne grono.
Zielona Góra nie jest jedynym miastem, które wybrało sobie świętego Urbana I na patrona. Do grona jego „podopiecznych” miast jest między innymi Maastricht, Toledo czy Walencja. Z polskich miast na swego patrona wybrały świętego między innymi Gogolin, Włodzisław Śląski, Racibórz i Pszczyna.