Tomasz Lis – urodzony w Zielonej Górze

Luty 26, 2017 o 22:50

2385955348_b806fa6896_zW roku 1966 w Zielonej Górze małżonkowie Stefan i Wanda Lis doczekali się upragnionego syna Tomasza. Tomasza, który w przyszłości będzie bardzo znaną osobą w swoim kraju. Osobą, którą jedni będą uwielbiać, a inni nienawidzić. Jednak zacznijmy od początku.
Przyszły dziennikarz i publicysta do ukończenia szkoły średniej był mieszkańcem Zielonej Góry. Jako prawdziwy zielonogórzanin uwielbiał żużel i uwielbia do dziś. W którymś z wywiadów powiedział, że jeżeli jesteś osobą, która żyje żużlem, osobą, która jako dziecko usłyszy warkot maszyn i posmakuje charakterystycznego zapachu, to będziesz kochać ten sport bezgranicznie do końca.
Tomasz po szkole średniej przeprowadził się do Warszawy gdzie studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Tam będąc na czwartym roku wygrał otwarty konkurs na dziennikarza telewizyjnego Telewizji Polskiej. W krajowej telewizji zadebiutował w roku 1990, prowadząc wieczorne „Wiadomości”. Wtedy też obrał trudną i często bolesną drogę – stał się dziennikarzem 8091731533_373a1cc290_zparlamentarnym. Niestety jego pasja do żużla musiała poczekać – w stolicy brak było takich tradycji jak w Zielonej Górze. Po dwóch latach pracy w telewizji wyjechał a stypendium naukowe do Nowego Orleanu. Nowy świat pozwolił mu poznać nowe horyzonty i od roku 1994 do roku 1997 był korespondentem TVP w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do kraju dostał ofertę pracy w nowo powstającej telewizji, którą przyjął. Z TVN związał się aż do roku 2004, kiedy to w lutym został zwolniony pod zarzutem niedotrzymania warunków umowy. Do końca niewiadomo jaka była tego prawdziwa przyczyna. Domniemywa się, iż powodem zwolnienia była możliwość startu Tomasz Lisa w wyborach prezydenckich, który miały się odbyć w roku 2005. Wyborach, w których z sondaży wynikało, iż miał on duże szanse na wygraną.
Po TVN nastał czas na Polsat, w który to w roku 2004 został członkiem zarządu i dyrektorem programowym. W Polsacie prowadził 1119358240_2a073c7c74_zmiędzy innymi „Wydarzenia” oraz swój autorki program „Co z tą Polską?”. Jego przygoda z nową telewizją nie trwałą zbyt długo. Właściciel stacji Zygmunt Solorz-Żak odsunął Lisa od kierowania częścią programów, co spowodowało odejście dziennikarza z Polsatu. Po 11 latach wrócił do telewizji publicznej prowadzą w TVP 2 program „Tomasz Lis na żywo”. W 2010 roku został dyrektorem naczelnym tygodnika „Wprost”. W roku 2015 Lis w swoim programie zacytował rzekomą wypowiedź córki kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy, która nie miała miejsca. Był to początek końca pracy Tomasza Lisa w TVP. Od roku 2016 publicysta prowadzi program „Tomasz Lis” w portalu Onet, który jest poświęcony wydarzeniom w Polsce oraz na świecie.
Lis prócz typowo dziennikarskiej pracy zajmuje się również pisaniem książek. Jego książka „Co z tą Polską?” sprzedała się w 2003 roku w ponad 100 tysięcy egzemplarzy. Jest również laureatem wielu nagród, między innymi zdobył dziewięć razy nagrodę Wiktora orazra Super Wikto. W roku 2014 został odznaczony przez ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.