Upały w Zielonej Górze

Czerwiec 30, 2016 o 16:34

upal-parasolkaCzerwiec to początek astronomicznego i kalendarzowego lata. Wraz z nadejściem tej ulubionej przez najmłodszych pory roku, słupek rtęci termometru zaczyna szybować wysoko. W Zielonej Górze czerwiec jest wyjątkowo ciepły, gdyż średnia temperatura jak dotąd nie spadła poniżej 18 stopni Celsjusza, a przez kilka poprzednich i następnych dni będzie utrzymywać się na poziomie powyżej 25 stopni. Do tego palące słońce, słaby wiatr i zero nadziei na deszcz. Jak radzić sobie w upały, by nie doznać uszczerbku na zdrowiu? Oto kilka sprawdzonych sposobów na wysokie temperatury.
Przede wszystkim należy dużo pić. Należy jednak odstawić wszelkie napoje słodzone, zwłaszcza syropem fruktozowo-glukozowym, a pić jak najwięcej wody.upal-dzieckoJeśli ktoś nie lubi pić samej wody, można do niej wkroić cytrusy – cytrynę, pomarańczkę, można dodać miętę lub ogórka czy truskawki. Pamiętać należy, by wody nie słodzić. Lekarze zalecają, by w trakcie upałów pić do 3 litrów wody. Ważne jest także, by dostarczać organizmowi elektrolitów i minerałów. W aptekach dostępne są różnego rodzaju mieszanki elektrolitowe i mineralne, które rozpuszcza się w wodzie i z powodzeniem wypija. To bardzo ważne, by uzupełniać wypocone, wydalone składniki z organizmu.
Upał to także czas królowania ostrego słońca. Kiedy trzeba wyjść na podwórko, należy się posmarować kremem z filtrem. Im filtr wyższy tym lepiej, jednak wysoki marker zablokuje możliwość opalenia się, więc jeśli komuś zależy na złapaniu troszkę brązu, lepiej stopniowo obniżać zawartość filtrów w kremach, zaczynając od największej wartości. Ważne jest także by nosić coś na głowie i nie wychodzić na zewnątrz w południe, kiedy słońce operuje najbardziej.
Lekarze zalecają także, aby osoby starsze i małe dzieci nie opuszczały zacienionych pomieszczeń w godzinach południowych. Jeśli jednak trzeba już gdzieś iść, na przykład do lekarza, to należy pamiętać o zabraniu ze sobą wody do picia, nakrycia głowy i kremu z filtrem. upal-picieZaleca się, o ile to możliwe, wybranie drogi najbardziej zacienionej, klimatyzowanych autobusów lub tramwai czy też taksówkę.
Jeśli zdecyduje się na pozostanie w domu, najlepiej jest zasłonić okna znajdujące się po nasłonecznionej stronie mieszkania/ domu. Lepiej jest także pozostawić je zamkniętymi, by ciepłe powietrze nie wpadało do pomieszczeń. Jeśli nie można otworzyć okien po zacienionej stronie, to często pomaga rozwieszenie na suszarce mokrych prześcieradeł lub innych materiałów, które schnąc dadzą trochę wytchnienia.
Zielona Góra położona jest w zachodnio-południowej części kraju, co sprawia, że leży w najcieplejszym regionie Polski. Temperatury tutaj są często o kilka, czasem o kilkanaście stopni wyższe niż na przykład w Suwałkach, nazywanych polskim biegunem zimna. Warto o tym pamiętać szykując siebie i swoje lokum do lata.