Winobranie w Zielonej Górze, czyli kilka słów o polskich Dionizjach

Grudzień 22, 2013 o 02:22

winobranieZielonogórskie winobranie jest jednym z najbardziej popularnych tego typu wydarzeń kulturalnych w naszym kraju. Winobranie odbywa się co roku, we wrześniu, podczas Dni Zielonej Góry.

Ogromne zainteresowanie ze strony turystów spowodowane jest przede wszystkim licznymi atrakcjami przygotowanymi przez organizatorów. Odbywają się tu liczne koncerty największych polskich gwiazd, zorganizowany jest uliczny jarmark handlowy. Ponadto, turyści mogą również liczyć na wypróbowanie wszelkiego typu produktów regionalnych, z których największym zainteresowaniem cieszy się, naturalnie – lokalne wino.

lokalne-wino

Lokalne wino

Najważniejszą częścią imprezy jest jednak korowód, zwykle organizowany przez Teatr Lubuski. Podczas tego wydarzenia, setki mieszkańców przemierzają ulice miasta wraz z królem winobrania – Bachusem (odpowiednikiem greckiego Dionizosa). Podczas przemarszu korowodu, turyści mogą spróbować wyrobów lokalnych winiarzy, którzy podążają za Bachusem na odpowiednio przygotowanych platformach.

bachus

Bachus, odpowiednik Dionizosa

Rozwój winorośli w tym regionie Polski zawdzięczamy osadnikom pochodzącym z Flandrii, którzy w połowie XII wieku przybyli na te tereny. Sprzyjający klimat oraz ukształtowanie terenu sprawiły, że zielonogórskie winnice są najbardziej wysuniętymi na północ winnicami w Europie.

winobranie

Winobranie