Zielonogórskie zagłębie kabaretowe cz.1

Październik 21, 2014 o 12:01
Członkowie-kabaretów-Zielonogórskiego-Zagłębia-Kabaretowego

źródło: Wikipedia.pl

Pisząc o Zielonej Górze nie można nie wspomnieć o kabaretach, które bawiły i nadal bawią publiczność zarówno zielonogórską, jak i krajową. Wiele z tych kabaretów powstało w latach 90- tych ubiegłego stulecia, a fenomen dużej ich liczby został żartobliwie nazwany przez Piotra Bałtroczyka Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym. Do najsłynniejszych trup kabaretowych, które zaistniały na polskiej scenie kabaretowej należą: kabaret Grzegorz Halama Oklaski, Kabaret Ciach, Kabaret Hrabi, Kabaret Jurki, Kabaret Made in China,
a także kabaret Nowaki.

Kabaret Hrabi

hrabi

źródło: Wikipedia.pl

Kabaret Hrami obecnie tworzą Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Tomasz Majer i Łukasz Pietsch, który w 2003 roku zastąpił Krzysztofa Szubzdę. Pierwsza dwójka znała się wcześnie z kabaretu Potem. Kabaret Hrabi powstał na przełomie lat 2002 / 2003 w Zielonej Górze. Premiera pierwszego programu odbyła się w klubie „U Ojca” w listopadzie 2002 roku. Program nosił tytuł „Demo”. Po gorącym przyjęciu przez tamtejszą publiczność, artyści poczuli watr w żaglach i postanowili dalej występować pod wspólnym szyldem. Któż dziś nie zna wspaniałej piosenki do Andrzeja, śpiewanej przez ubraną na czarno i porzuconą przez tytułowego Andrzeja Joannę Kołaczkowską. Swoją drogą w tym wykonaniu można podziwiać niesamowite wokalne możliwości niepozornej członkini kabaretu. Któż by się spodziewał, że tej niewysokiej kobiecie drzemie taki głos!
Dorobek artystyczny kabaretu jest obszerny. A za swoje dokonania w 2008 roku zajęli pierwsze miejsce uzyskując tytuł „DebeŚciaKa” podczas VII Dąbrowskiej Ściemy Kabaretowej. Kolejne programy artystyczne przysparzały im kolejnych fanów.

Kabaret Grzegorz Halama Oklasky

Wydawać by się mogło, że jest to formacja jednego artysty, który swoim imieniem
i nazwiskiem nazwał jednoosobowy kabaret. Nic bardziej mylnego. W skład kabaretu Grzegorz Halama Oklasky wchodzi dwóch kabareciarzy – Grzegorz Halama i Jarosław Jaros. Najsłynniejszą postacią kabaretową jest Pan Józef, hodowca kurczaków. Wraz z jego pojawieniem się na scenie, widzowie dowiadują się o niezwykłych przypadkach zachować kurczaków, które to wpadają na coraz dziwniejsze pomysły. Kabaret istnieje od 1995 roku i do dnia dzisiejszego otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, do których należy zaliczyć m.in. otrzymaną w 2003 roku nagrodę Grand Prix im. Prof. Ludwika Sempolińskiego czy I miejsce w Pace w 1995 roku.

jurki

źródło: Wikipedia.pl

Kabaret Jurki

Kabaret Jurki powstał w 1994 roku i początkowo był kabaretem form sierocych. Polegało to na ubraniu za małych ubrań i wyjściu na scenę. Tu zachowanie artystów było – delikatnie mówiąc – inne od pozostałych, gdyż kłaniali się w trakcie skeczu, mówili w egzaltowany sposób oraz bardzo przepraszający. W kolejnych latach zrezygnowali z tej formy na rzecz tradycyjnych monologów, skeczy czy piosenek kabaretowych. Są laureatami m.in. I miejsca Paki w 1996 roku i II nagrody w Lidzbarskich Biesiadach Humoru i Satyry. W skład kabaretu wchodzą obecnie Agnieszka Litwin – Sobańska, Wojciech Kamiński, Przemysław Żejmo i Bartłomiej Lewczuk.