Żużel w Zielonej Górze

Sierpień 31, 2014 o 20:59

zawodnik-zuzelŻużel to sport przynoszący wielu emocji oraz wrażeń jego kibicom, a także wielkie spełnienie jego uczestnikom. Sport ten cieszy się dużą popularnością głównie w krajach europejskich, ale w głównej mierze w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Rosji i Polsce. Żużel, a dokładniej zawody żużlowe mają zagościć również w Zielonej Górze, pod nazwą FIM World Speedway League w Zielonej Górze.
To ma być pierwsza edycja żużlowej Ligi Mistrzów, w której będą rywalizowały najlepsze zespoły z Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Danii. O zwycięstwo powalczyć mają SPAR Falubaz Zielona Góra, Poole Pirates, Piraterna Motala oraz Esbjerg Motorsport. zawody-zuzloweWszystkie drużyny posiadają bardzo mocne składy i trudno będzie podać faworyta. Jest to niecodzienne zjawisko, iż takiej rangi impreza odbędzie się w Zielonej Górze. Jednak czym dokładnie jest żużel oraz jak wyglądały jego początki w Polsce?
Żużel jest wyścigiem motocyklowym po torze o kształcie owalu. Zawodnicy zazwyczaj ścigają się przez cztery okrążenia ze wspólnego startu, pokonując tor w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ciekawostką jest to, iż motocykle żużlowe nie posiadają ani skrzyni biegów, ani hamulców. Polska nazwa żużel wzięła się od nawierzchni po której na samym początku ściągały się motory, dzisiaj jest to mieszanka granitu i sjenitu. Na całym świecie nazwa żużla to speedway. Początki zawodów żużlowych w Polsce sięgają początków lat 30 XX wieku. W roku 1932 w Mysłowicach rozegrano pierwsze, oficjalne zawody żużlowe, jednak regularna liga żużlowa została zorganizowana dopiero w roku 1948. Wtedy też pojawiły się pierwsze motocykle przystosowane specjalnie do wyścigów po nawierzchni żużlowej.
Istnieje kilka odmian tej dyscypliny. Różnią się one w zależności od nawierzchni, długości toru, a także regionu w którym zyskały sławę. Najstarsza i zarazem najpopularniejszą odmianą jest żużel klasyczny, który rozgrywany jest na torach o nawierzchni sypkiej. W Niemczech czy Holandii popularne są wyścigi na torach trawiastych. Taki rodzaj zawodów nie wymaga od zawodników zbyt zuzeldużych umiejętności technicznych, jednak zwykle są one dłuższe i bardziej męczące dla zawodników. W krajach skandynawskich popularnością cieszą się wyścigi motocyklowe na lodzie.
Żużel jest popularnym sportem, jednak należy pamiętać, iż jak każdy sport motorowy naraża zawodników na niebezpieczeństwo. Bardzo często dochodzi do wypadków, upadków oraz zderzeń. Część z tych wypadków prowadzi niestety do trwałego kalectwa zawodników oraz śmieci zawodników. W Polce odnotowano do tej pory około 40 wypadków śmiertelnych na torze.