Zwiedzanie Zielonej Góry – Stary Rynek

Grudzień 22, 2013 o 02:20

stary-rynekZieloną Gorę bez wątpienia należy zaliczyć do elitarnego grona miast historycznych naszego pięknego kraju. Tego typu miasta, zwykle posiadają szereg zabytków, które każdy szanujący się turysta powinien odwiedzić. Zazwyczaj, najchętniej odwiedzanym miejscem jest Stare Miasto, a w tym konkretnym wypadku – Stary Rynek.

Linie wytyczające obręb zielonogórskiego Starego Rynku wyznaczone zostały jeszcze w pierwszej połowie XIV wieku. Oczywiście, jego pierwotnym przeznaczeniem, było skupienie w jednym miejscu możliwie dużej liczby wszelkiego typu ośrodków handlowych i usługowych.

Stąd też wzięły się nazwy poszczególnych jego części. Część zachodnia to rynek zbożowy, wschodnia – lniany, północna – mączny, a południowa – mięsny. W kolejnych latach nieco zmodernizowano kształt rynku, dzięki czemu powstał rynek garncarski oraz plac targowy, obecnie nazywany Placem Drzewnym. W XIX wieku powstała ulica Pod Filarami oraz zbudowany na terenie, na którym wcześniej znajdował się cmentarz – Nowy Rynek.

stary-rynek

Stary Rynek

Warto zaznaczyć, że aktualny kształt Starego Rynku nie różni się zbytnio od planów pochodzących z XIII wieku. Z lotu ptaka, widać wyraźnie, że zarówno wtedy, jak i dziś, ma on kształt prostokąta o wymiarach 160 x 60 metrów.

Obecną zabudowę Starego Rynku w większości stanowią kamienice mieszkalne, w większości zbudowane w XIX wieku. Ich bogato zdobione fasady pozwalają dostrzec zwiedzającym mnogość przeróżnych stylów architektonicznych, spośród których warto wyróżnić przede wszystkim styl modernistyczny i neorenesansowy.

W powojennej historii Polski, w latach 50-tych i 60-tych, wprowadzono liczne ograniczenia ruchu pojazdów, celem zabezpieczenia rynku przez zniszczeniem, które w ostateczności doprowadziły do całkowitego zamknięcia ruchu. Obecnie więc, zielonogórski Stary Rynek możemy zwiedzać wyłącznie pieszo.

stary-rynek

Stary Rynek

stary-rynek

Stary Rynek