Czerwone wino lekiem?

Sierpień 29, 2018 o 18:41

wino-zdrowieOd dawna wiadomo, że czerwone wino jest zdrowe jeżeli jest spożywane w niewielkich ilościach. Jeżeli chcesz mieść zdrowe serce oraz zachować młodość jak najdłużej to pij jeden kieliszek wina czerwonego do obiadu. Skąd biorą się te „lecznicze” właściwości czerwonego wina?

wino-czerwoneZanim odkryto, iż czerwone wino jest dobre dla naszego zdrowia ceniono je w głównej mierze dzięki walorom smakowym. Były już pewne informacje, iż wino ma pozytywny wpływ na nasz układ krwionośny oraz serce, ale nie było jeszcze badań na szeroką skalę. Przełom nastąpił dopiero po 1990 roku, kiedy to naukowcy zaczęli zastanawiać się czemu ludność francuska z okolic Bordeaux chorują i umierają rzadziej na choroby serca niż inni na świecie. Badania wykazały, że te fenomen Francuzi zawdzięczają systematycznemu picia czerwonego wina w niewielkich ilościach. Zatem co takiego zawiera czerwone wino? Otóż znajduje się w nim dziesięć razy więcej antyoksydantów niż w jego białym odpowiedniku. Zwalczają one wolne rodniki, które są odpowiedzialne za starzenie się komórek. Cenne dla zdrowia polifenole znajdują się głównie w pestkach oraz skórce owoców winogron. Wina czerwone wyrabia się całych winogron, więc zdrowe związki nie są tracone na etapie produkcji. Dla porównania – wina białe powstają z samego soku gronowego. Trzeba również wiedzieć, iż ilość polifenoli zależy od szczepu winogron, regionu upraw oraz techniki uprawy rośliny. Oczywiście pod tym względem mistrzami są Francuzi.

winoDodatkowe korzyści jakie znajdują się winie czerwonym to potas, magnez oraz wapń. Niektóre szczepy winogron bogate są również w kwasy organiczne, żelazo, aminokwasy. Wino czerwone chroni przed miażdżycą oraz zakrzepami ponieważ flawonoidy się w nim znajdujące przeciwdziała utlenianiu się złego cholesterolu LDL. Dzięki temu dbamy o to by czerwone płytki krwi nie zlepiały się ze sobą, zapobiegając zakrzepom oraz udarowi mózgu. Przeciwutleniacze znajdujące się w winie chronią DNA oraz niszczą wolne rodniki, które są odpowiedzialne za chorobę wieńcową. Zawarty w winie kwas acetylosalicylowy rozrzedza również krew. Trzeba jedna pamiętać, iż wino nie jest lekiem, a jedynie posiada właściwości pozytywnie działające na nasz organizm. Wino nie zastąpi zdrowej diety, owoców, świeżych warzyw czy ryb morskich. Aby wino pomagało w ochronie przed chorobami należy pić je systematycznie w małych ilościach – jedna lampa dziennie starczy. Jeżeli czujemy się źle po winie, należy odstawić je na bok i skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy – picie z głową wina pomoże, przesada zaszkodzi.