Murale z Zielonej Góry

Czerwiec 30, 2017 o 20:44

mural_banksyZielona Góra to nie tylko kolebka wina i winobrania. To także miejsce, z którego pochodzą artyści tacy jak Maryla Rodowicz czy Jacek Milewski – znany zielonogórski artysta, twórca murali. Właśnie taki mural spod „pędzla” artysty od niedawna zdobi ścianę kamienicy w Nowej Soli. Rzeczniczka nowosolskiego ratusza.

Lubuski Teatr

Maj 31, 2017 o 20:11

teatr-maskiTeatr dramatyczny funkcjonował w Zielonej Górze już przed wojną, gdy Zielona Góra, jako Grunberg była w granicach Niemiec. Budynek teatru powstał w 1931 roku. Przed wojną w teatrze wystawiano dzieła dramatyczne, muzyczne, baletowe, a także opery. Przed wojną teatr ten prowadził też działalność kinową, stanowiącą poza dotacjami z budżetu miasta główne źródło dochodu. Po II wojnie światowej teatr ten otwarto na krótko w 1945 po czym zamknięto do 1951 roku.

Kościoły i cmentarze w Zielonej Górze, część 1

Wrzesień 30, 2016 o 09:01

zielona-gora-wiezePolska jest krajem, w którym ponad 90 procent obywateli wyznaje religię rzysmkokatolicką. Nie inaczej jest w Zielonej Górze. Generalnie religia rzymskokatolicka była obecna w historii Polski w sposób znaczący, odciskając swe piętno nie tylko na różnych wydarzeniach polityczno-gospodarczych, ale także miała ogromny wpływ na kształtowanie się urbanistyki miast oraz wsi. Przez długi czas, w zasadzie do początków XX wieku, kościoły, a dokładnie ich wieże, były najczęściej najwyższymi budowlami w miastach oraz wsiach. Nic więc dziwnego, że przez zawieruchę dziejową te budowle często wychodziły w miarę obronną ręką w porównaniu z innymi cywilnymi budowlami – budynkami mieszkalnymi, fabrykami, urzędami, etc.

Majówka w Zielonej Górze

Maj 30, 2016 o 21:28

rodzinaTegoroczny maj jest dość obfity w różnego rodzaju święta – począwszy od tych państwowych, poprzez kościelne aż do tych ogólnoświatowych. Na początku miesiąca tradycyjnie w całym kraju świętowana będzie majówka, czyli Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone 1 maja, Dzień Flagi 2 maja i rocznica uchwalenia pierwszej Konstytucji Polski 3 maja. Pierwszy i trzeci maja są dniami ustawowo wolnymi od pracy, zatem wiele osób przedłuża sobie te wolne biorąc drugiego maja urlop. Dzięki temu zyskują trzy dni wolnego, co można wykorzystać na spędzenie czasu z rodziną czy z przyjaciółmi.

Ferie zimowe w Zielonej Górze

Styczeń 30, 2016 o 14:36

zielona-gora-aktywne-ferieZima zagościła w Polsce na dobre, a wraz z nią przyszedł czas na zimowy odpoczynek od nauki. Od 18 stycznia do 31 stycznia 2016 roku zielonogórscy uczniowie, podobnie jak uczniowie z całego województwa lubuskiego, mogą cieszyć się upragnionymi feriami zimowymi. I znów, jak co roku, część z nich wyjedzie z rodzicami na narty lub snowboard, albo do babci czy dziadka na wieś. Inni pojadą na zorganizowane kolonie zimowe, a jeszcze inni pozostaną w domach, ciesząc się słodkim lenistwem.