Winobranie 2018

Wrzesień 30, 2018 o 16:41

winogronaW Zielonej Górze między 8 a 16 września odbyły się dni miasta zwane również Winobraniem. Nazwa ta jest nawiązaniem do niezwykłej tradycji winiarskiej Zielonej Góry, która jest wizytówką całego województwa. Mieszkańcy oraz turyści mogli bawić się na dziesiątkach imprez kulturalnych, sportowych i rozrywkowych.

winobranie-zielona-goraO tradycjach winiarskich na terenach Zielonej Góry świadczą fakty historyczne. „Pierwsze udokumentowane informacje o zielonogórskich winnicach pochodzą z roku 1314. Szczególnie pomyślny dla uprawy winorośli na tych terenach był schyłek XV wieku. Pod koniec XVIII stulecia w Zielonej Górze było 48 mistrzów winogrodników, a uprawy zajmowały ok. 700 ha”. W dniu 8 września 2018 roku Bachus przejął na czas Winobrania klucze do miast od prezydenta Zielonej Góry – Janusza Kubickiego. Właśnie w tym dniu swoje podwoje otworzyło Miasteczko Winiarskie, które zlokalizowane było na Starym Rynku. W tym miejscu prezentowały się regionalne winnice ze swoimi ciekawymi i pysznymi produktami. W trakcie festynu można było się bawić na dwóch scenach – mniejszej zlokalizowanej na Starym Rynku oraz większej na placu Powstańców Wielkopolskich przy Filharmonii Zielonogórskiej. Wśród gwiazd można było zobaczyć Jenny Berggren z grupy Ace of Base, Agnieszkę Chylińską, Comę, Natalię Kukulską czy Bajm.

winobranieNa mniejszej scenie tradycyjnie można było uczestniczyć w koncertach lokalnych zespołów i grup muzycznych. Jak zapowiadała Pani Monika Zapotoczna – zastępca dyrektora Departamentu Prezydenta Miasta Zielona Góra: „Winobranie to dziewięć dni zabawy na ulicach malowniczego, zielonogórskiego Starego Rynku, w rytm koncertów, spektakli teatralnych, wydarzeń artystycznych. Ulice miasta będą wypełnione straganami i kiermaszami oferującymi wina i kulinaria z całego świata. Tłumy gości winobraniowych będą mogły kosztować win z lubuskich winnic” W programie imprezy widniało wiele pozycji, które pozwalały na świetne wypełnienie wolnego czasu. Wycieczki do winnic, wystawy przygotowywane przez placówki kultury, festiwale teatralne, itd. 15 wrześnie ulicami Zielonej Góry tradycyjnie przeszedł barwny Korowód Winobraniowy.