Ślady winiarstwa w Zielonej Górze

Kwiecień 30, 2017 o 14:37

wino-butelkiZielona Góra jest winiarskim zagłębiem Polski. To tutaj uprawa winogron oraz rozlewa się najlepsze wino. Doskonałe warunki uprawy winogron oraz wiekowa tradycja pędzenia wina sprawiają, ze trunek ten jest w tym regionie niezwykle popularny. Dlatego nikogo nie powinny dziwić liczne odniesienia w kulturze lokalnej właśnie do tej winiarskiej tradycji.

Kościoły i cmentarze w Zielonej Górze, część 2

Październik 30, 2016 o 20:17

kosciol-zielona-goraZwiedzając polskie miasta można zauważyć pewną prawidłowość, a mianowicie większość obiektów turystycznych to kościoły. Dlaczego? Ponieważ od chwili przyjęcia chrztu przez Polskę, budownictwo sakralne stało się niemal najważniejszym. To właśnie na budowę kościołów robiono składkę całej społeczności, która oddawała co miała, by we wsi stanął jak najpiękniejszy Dom Boży. Historia Polski zapisana jest niemalże na murach niektórych świątyń. Niektóre kościoły to prawdziwe perełki architektoniczne, dlatego każdy turysta odwiedzający polskie miasta, chcąc poznać ich historię, musi zajrzeć przynajmniej do jednego kościoła. A obok kościołów często organizowano cmentarze, na których można odwiedzić groby wielkich Polaków, groby o pięknych posągach. Pod tym względem Zielona Góra nie różni się od innych miast polskich.

Zielonogórska ulica Mikołaja Reja

Grudzień 28, 2015 o 18:47

Zielona-Gora-nocaUlica Mikołaja Reja nie jest zwykłą ulicą, jakich w Zielonej Górze i wielu miastach Polski jest mnóstwo. To wyjątkowa ulica z bogatą historią. Trakt ten nosi nazwę Mikołaja Reja dopiero od 1945 roku. Wcześniej nazywano go Klietestrasse. Pochodzenie tej niemiecko brzmiącej nazwy ulicy wywodzi się z odległych czasów i nawiązuje do słowa Gliccte, które oznaczało tereny podmokłe, łąkowe. Leżały one na północny zachód od średniowiecznych murów miasta. W okolicy dzisiejszej ulicy Reja płynął wówczas strumyk, który uchodził do potoku Łącza. To sprawiało, że teren ten był grząski, a tym samym zdradliwy. W kronice Zielonej Góry odnotowano nawet przypadek wciągnięcia przez bagna kobiety, na szczęście pomoc przyszła w czas i biedaczce nic się nie stało. Historia ta miała miejsce około roku 1795, zatem jeszcze w XVIII wieku tereny dzisiejszej ulicy Reja były bagienno-łąkowe.

Kilka słów o Wieży Głodowej

Grudzień 22, 2013 o 02:22

wieza-glodowaWieloletnie historia i dość nietypowe przeznaczenie Wieży Głodowej sprawiają, że jest ona obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Zielonej Górze.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Zielonej Górze

Grudzień 22, 2013 o 02:21

kosciol-ewangelicko-augsburskiJednym z najważniejszych punktów, które należy odwiedzić, zwiedzając Zieloną Górę, jest Kościół Ewangelicko-Augsburski w Zielonej Górze. Budynek położony jest przy Placu Bohaterów. Architektonicznie, stanowi on mieszkankę trzech, typowych dla miasta, stylów – neoklasycyzmu, eklektyzmu i secesji.