Apelacja wina

Styczeń 2, 2018 o 18:03

winaW przypadku win z wyższej półki bardzo często na etykiecie pojawiają się dziwne skróty. Najczęściej są to AOC, DOCG, AVA lub DO. Co one oznaczają, co się kryje pod tymi określeniami? Właściwie wszystkie określają to samo, a nazywa się je apelacją wina.

MarchesiDokładna nazwa to apelacja kontrolowanego pochodzenia. Jest ona swoistym certyfikatem mówiącym o pochodzeniu danego wina. Czasami można również przyjąć, iż są to certyfikaty jakości – zwykle przy winach droższych. Skąd się biorą tak różne oznaczenia? Na winach włoskich znajdziemy oznaczenie DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) lub DOC (Denominazione di Origine Controllata). Na winach pochodzących z Francji znajdziemy skrót AOC (Appellation d’Origine Contrôlée), a na tych z Hiszpanii DO (Denominación de Origen Controlada). AVA (American Viticultural Area) znajdziemy na trunkach pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. W każdym z krajów oznaczenie jest inne, jednak tak jak pisaliśmy oznacza w praktyce to samo. W jakim celu zostały stworzone owe oznaczenia? Otóż chodzi o to by producent wina spełnił pewne warunki by takie oznaczenie się pojawiło na etykiecie jego produktu. Sama apelacja określa dokładny obszar, z którego pochodzą winogrona, dzięki którym wykonano wino. Jeżeli dana winorośl pochodzi z innego miejsca to dane wino nie otrzyma danej apelacji. Może otrzymać inną, pod warunkiem, że spełni określone wymogi. Istnieje jeszcze kilka obszarów, które reguluje apelacja. Są to między innymi techniki produkcji, wydajność produkcji, normy związane z uprawą roślin czy też określenie odmian winorośli, które można stosować do produkcji wina. Apelacja jednak w głównej mierze polega na tym by dane wino i jego cechy były związane z konkretnym regionem, by były zachowane odpowiednie uwarunkowania przyrodnicze, byśmy byli pewnie, że dane wino pochodzi z tego konkretnego miejsca. Czasami apelacja wiąże się również ze względami tradycyjnymi, co dla niektórych jest dość istotną informacją.

ChateauPowstaje jednak pytanie – w jakim celu stworzono mechanizmy pozwalające na takie rozróżnianie win? Jednym z najważniejszych jest ochrona producentów konkretnych win przed nieuczciwą konkurencją lub inaczej mówiąc przed fałszerstwami lub podszywaniem się pod markę. Z drugiej strony apelacja ma informować konsumenta o pochodzeniu danego wina oraz jego cechach charakterystycznych. Należy jednak pamiętać, iż to, że dane wino pochodzi z konkretnego miejsca nie gwarantuje w żaden sposób, że będzie nam smakowało. Są to uwarunkowania indywidualne i może zdarzyć się tak, iż drogie wino z apelacją, tradycyjnie produkowane będzie dla nas zwykłym „sikaczem”.