Filharmonia Zielonogórska

Grudzień 30, 2014 o 20:08
filharmonia

źródło:http://www.cit.zielona-gora.pl

Zielona Góra jako miasto wojewódzkie nie może obyć się bez kultury, i to w najwyższym tego słowa znaczeniu. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywa Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda. Jej budynek znajduje się w centrum miasta. Wniesiono go w roku 1900, a początki samej Filharmonii sięgają roku 1956. W dniu 26 maja 1956 roku odbyło się koncert inaugurujący działalność Zielonogórskiej Orkiestry Symfonicznej, której dyrektorem został Mieczysław Tomaszewicz.

filharmonia-w-zielonej-gorze

źródło: wikipedia.org

W 1961 roku Orkiestra zyskała statut narodowej, państwowej, co wiązało się m.in. z otrzymaniem własnej siedziby. Przez długie lata dyrektorem był Zygmunt Hass. Rok 1974 przyniósł Orkiestrze status filharmonii, co stało się w czasie kierowania nią przez Kazimierza Morskiego.
Lata 1980 – 1986 to lata zarządzania Filharmonią przez Szymona Kawalla, a także okres częstych występów krajowych i zagranicznych. Wrzesień 1982 roku przyniósł Filharmonii patrona. Instytucji nadano imię Tadeusza Bairda, wybitnego,

współczesnego, polskiego kompozytora. Wrzesień 1986 roku oznaczał zmiany w kadrze zarządzającej, na czele której stanął dyrygent i kompozytor Czesław Grabowski. Jest on zarówno dyrektorem naczelnym jak i artystycznym Filharmonii. Pod jego rządami zrealizowano liczne przedsięwzięcia artystyczne, które łączyły wysokie ambicje repertuarowe i wykonawcze z realizacją oczekiwań szerokiego grona słuchaczy. To za jego sprawą liczba melomanów w Zielonej Górze stale rośnie, a sale Filharmonii z trudem mieszczą słuchaczy chętnych poznania i obcowania z najwyższą kulturą.
Repertuar Orkiestry jest bardzo zróżnicowany. W jego programie znajdują się dzieła z szerokiego wahlarza – od poważnych oratoryjnych poprzez symfoniczne do kompozycji o charakterze popularnym. Umieszczono w nim wiele kompozycji współczesnych polskich kompozytorów. Warto nadmienić, iż w programie znajdowały miejsce utwory Zielonogórzan, które na deskach Filharmonii Zielonogórskiej miały swoje prawykonanie. Jednak to nie koniec. Na afiszach Filharmonii znaleźć można najwybitniejsze nazwiska polskich śpiewaków,

budynek-filharmonii

źródło: www.dolny-slask.org.pl

kompozytorów, a także dyrygentów. Goszczą tu także sławy ze świata muzyki klasycznej, z poza granic naszego kraju.
Najważniejszymi wydarzeniami są „Dni muzyki nad Odrą”, „Festiwal Smyczkowy: Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki”. W Filharmonii Zielonogórskiej miały także miejsce takie wydarzenia jak: „Międzynarodowy Festiwal Organowy” oraz „Dni Muzyki Wokalnej”. Jednak, oprócz koncertów symfonicznych, których roczna liczba często sięga setki, instytucja jest aktywnie zaangażowana w popularyzację muzyki wśród dzieci przedszkolnych, szkolnych, a także młodzieży. W programie działalności Filharmonii znajduje się także organizowanie koncertów kameralnych, w których udział biorą artyści zielonogórscy.