Kilka słów o Wieży Głodowej

Grudzień 22, 2013 o 02:22

wieza-glodowaWieloletnie historia i dość nietypowe przeznaczenie Wieży Głodowej sprawiają, że jest ona obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Zielonej Górze.

Wieża wzniesiona została w 1487 roku i od tamtego czasu była wielokrotnie przebudowywana. Liczne renowacje i remonty sprawiły, że obecnie zalicza się ona do najlepiej zachowanych zabytków pochodzących z tego okresu.

Wieża Głodowa jest budowlą gotycką. Opiera się na ceglanej, 3-kondygnacyjnej konstrukcji o wysokości dokładnie 35 metrów. Szczyt wieży zwieńczony jest barokowym hełmem. Pierwotnie, wraz z położonymi nieopodal murami i fosą, była ona elementem fortyfikacji miejskich. Początkowo posiadała ona bramę wjazdową, jednak w ramach modernizacji, została zamurowana.

wieza-glodowa

Wieża głodowa

Nazwa wieży wzięła się z funkcji jaką pełniła. Był to bowiem budynek, w którym przez długie lata znajdowało się miejskie więzienie, w którym przetrzymywano skazańców.

Najbardziej interesującym faktem z historii Wieży Głodowej jest jednak to, że w połowie XVII wieku była ona miejscem procesów czarownic. Różne źródła podają, że ten, trwający zaledwie kilka lat proceder, przyczynił się do spalenia na stosie kilkunastu kobiet posądzonych o uprawianie magii lub obcowanie z siłami nieczystymi.

palenie-czarownic

Palenie czarownic