Kościół Ewangelicko-Augsburski w Zielonej Górze

Grudzień 22, 2013 o 02:21

kosciol-ewangelicko-augsburskiJednym z najważniejszych punktów, które należy odwiedzić, zwiedzając Zieloną Górę, jest Kościół Ewangelicko-Augsburski w Zielonej Górze. Budynek położony jest przy Placu Bohaterów. Architektonicznie, stanowi on mieszkankę trzech, typowych dla miasta, stylów – neoklasycyzmu, eklektyzmu i secesji.

Kościół został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Emila Friede. Budowa rozpoczęła się w sierpniu 1909 roku i trwała przez niemal dwa lata.

Kościół został zbudowany na planie prostokąta. Zasadniczą częścią jego konstrukcji jest nawa główna oraz dwie, nieco mniejsze, nawy boczne. Całość dopełnia niewielkie prezbiterium. Bogato zdobiona wieża kościoła została zwieńczona hełmem, tarasem widokowym oraz iglicą.

kosciol-ewangelicko-augsburski-prezbiterium

Prezbiterium kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

 

W 1936 roku na potrzeby kościoła wykonano dwa monumentalne dzwony. Niestety jeden z nich został zarekwirowany przez wojska niemieckie w 1943 roku. W latach powojennych, kościół pełnił funkcję świątyni katolickiej, pełniącej przede wszystkim funkcję kaplicy ślubów.

Na uwagę zasługuje fakt, że organy znajdujące się w kościele, pochodzą jeszcze z 1844 roku, przez co są one najstarszym tego typu instrumentem w mieście.

kosciol-ewangelicko-augsburski

Kościół Ewangelicko-Augsburski