Port lotniczy w Zielonej Górze

Listopad 30, 2016 o 17:58

zielona-gora-silnikJak z Zielonej Góry w ciągu półtorej godziny dotrzeć do Warszawy, a niecałe 2 godziny do Lwowa? Odpowiedź jest prosta – samolotem. Niewiele osób wie, że w Zielonej Górze, a dokładniej w Babimoście, od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje regionalne lotnisko. Port Lotniczy Zielona Góra w Babimoście kieruje się hasłem „Regionalne lotnisko- globalne możliwości” i póki co to hasło pozostaje jedynie w sferze teoretycznej.
Lotnisko w Zielonej Górze w ostatnich latach otrzymało zastrzyk finansowy, co pozwoliło na dokonanie modernizacji infrastruktury, o łącznej wartości blisko 17 milionów złotych. Zmodernizowano między innymi płytę lotniska, która obecnie jest jedną z najnowocześniejszych płyt w Polsce.zielona-gora-lotnisko
Powierzchnia portu lotniczego wynosi 384 hektary, na której stoi 16 byłych hangarów samolotowych, które służą m.in. jako magazyny cargo. To także terminal pasażerski, terminal cargo i pomieszczenia obsługi lotniska. Pomimo tego lotnisko wciąż jest raczej mało znane w kraju, dlatego władze miasta oraz województwa chcą rozsławić je na cały kraj. Dzięki temu ma się zwiększyć liczba odprawianych pasażerów rocznie, wzrosnąć ma także liczba lotów, mają pojawić się nowe kierunki. Władze województwa uważają, że lotnisko ma doskonałe położenie, predestynujący je do odniesienia sukcesu. Ważne jest położenie – blisko do Berlina czy Poznania, co umożliwia współpracę z tamtejszymi lotniskami.
Województwo Lubuskie jest niezwykle dumne z posiadanego lotniska. Pozawala ono bowiem na rozwijanie potencjału całego regionu, nie tylko miasta Zielonej Góry. Planowane są kolejne inwestycje, mające na celu zwiększenie przepustowości pasażerów nawet do pół miliona osób rocznie. Pozwoliłoby to na podniesienie rangi Portu Lotniczego.
zielona-gora-samolotPort Lotniczy Zielona Góra/ Babimost to nie tylko lotnisko o znaczeniu regionalnym. Planowane są kolejne połączenia, w tym do Warszawy i Gdańska. Zarząd spółki chce także uruchomić na stałe loty do Lwowa. Ma to rozpocząć ekspansję Portu Lotniczego na kierunkach międzynarodowych. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze, loty mogą odbywać się siedem dni w tygodniu przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Ponieważ lotnisko położone jest na terenie nie objętym normami hałasu, daje to możliwość lądowania na nim samolotom nie spełniającym określonych wymogów oraz pozwala na lądowanie i startowanie przez całą dobę.
Port Lotniczy w Zielonej Górze/ Babimoście wyposażony jest także w nowoczesne systemy nawigacji ILS, który umożliwia lądowanie samolotom nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, gdzie widoczność jest bardzo ograniczona.
Niewątpliwą atrakcją jest znajdująca się na terenie lotniska mini-winnica, na której rosną cztery najpopularniejsze szczepy winogron.