Powakacyjny bilans drogowy z Zielonej Góry

Wrzesień 22, 2015 o 14:58

zielona-goraWakacje to czas lenistwa, wypoczynku i beztroski. Niestety, nie dla wszystkich. Okazało się, że zielonogórscy policjanci z drogówki mieli ręce pełne pracy, podobnie jak służby ratunkowe, ponieważ drogowy bilans wakacji 2015 okazał się być nader tragiczny.
Mając na względzie fakt, iż Zielona Góra, jak i całe województwo lubuskie, leży na dość popularnym szlaku komunikacyjnym z północy na południe (S3) i ze wschodu na zachód (A2 i A18), kwestie bezpieczeństwa na drogach są zawsze jednym z priorytetów. Bilans powakacyjnych zdarzeń drogowych jest niestety mało optymistyczny. Na drogach w samym okręgu zielonogórskim zginęło 13 osób w aż 43 wypadkach.
wypadek-na-drodzeWe wszystkich wypadkach, w których ktoś poniósł śmierć, musi uczestniczyć prokurator, którego zadaniem jest między innymi zbadanie przyczyn tych zdarzeń. Stąd na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze pojawił się apel Prokuratora Okręgowego, doktora Alfreda Staszaka, który opisując poszczególne przypadki śmiertelnych wypadków drogowych, które miały miejsce w minione wakacje, apeluje o ostrożność i rozwagę za kierownicą.
Z rozważań oraz wyników prowadzonych postępowań wynika, że wciąż na drogach giną ich użytkownicy ze względu na nadmierną prędkość, która wciąż przoduje w niechlubnym rankingu najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Idzie ona w parze z niezachowaniem choćby elementarnych zasad zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przykładem tego typu zachowań może być na przykład wymuszanie pierwszeństwa czy nieprawidłowe wykonywanie różnych manewrów na drodze, w tym tych niedozwolonych. Należy jednak zaznaczyć, iż prokurator na miejscu wypadku nie zajmuje się wyłącznie bezpośrednimi przyczynami wypadku, w którym zginął użytkownik drogi. Do jego zadań należy także poznanie szerszego kontekstu i przyczyn zdarzenia. Bada się zatem także pośrednie przyczyny, które doprowadziły na przykład do złamania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego i tym samym do wypadku. Dzięki takim zabiegom możliwe jest wyłapywanie symptomów mogących doprowadzić do tragedii na drodze.
Jeśli więc kierowca jest roztropnym i odpowiedzialnym użytkownikiem drogi, nigdy nie wsiądzie za kierownicę pod wpływem alkoholu, niewyspany i bardzo zdenerwowany. Nigdy także nie będzie przekraczał dozwolonej prędkości oraz świadomie łamał innych przepisów prawa ruchu drogowego. Odpowiedzialność za siebie i innych na drodze to sprawa wszystkich jej użytkowników. Liczne kampanie społeczne w mediach coraz brutalniej pokazują skutki wypadków, ich przebieg, ofiary. Czasem wypadekobrazy te są bardzo szokujące i poruszające, jednak może to jest sposób, by przemówić do wyobraźni i ostrzec kierowców przed niebezpieczeństwem.
Wakacje w Zielonej Górze były wyjątkowe pod wieloma względami – wysokie temperatury, mało opadów, dużo turystów i niestety bardzo przykry bilans drogowy. Gdyby jednak kierowcy stosowali się do przepisów i zasad bezpieczeństwa na drogach, bilans z pewnością byłby dużo bardziej optymistyczny.