Ratusz Miejski

Grudzień 22, 2013 o 02:20

ratusz-zielona-goraZielonogórski ratusz pochodzi z drugiej połowy XV wieku. Początkowo była to budowla drewniana, o konstrukcji murowanej z kamienia. Jednak liczne pożary, w tym największy, mający miejsce w 1582, sprawiły że budynek ratusza był wielokrotnie przebudowywany.

Po odbudowie dokonanej w 1846 roku rozbudowano skrzydła, przez co budynek uzyskał kształt prostokąta. Ostatni gruntowny remont ratusza miał miejsce w 1919 roku, kiedy to dokonano całościowej odnowy wnętrza, oraz podniesiono północne skrzydło do wysokości trzeciej kondygnacji. Całość wykończono licznymi zdobieniami oraz attyką.

W swojej długoletniej historii ratusz spełniał bardzo wiele funkcji. Początkowo pełnił on rolę archiwum miejskiego, w którym trzymano wszelkiego typu dokumenty dotyczące Zielonej Góry. Do połowy XVIII wieku ratusz pełnił również funkcję sakralną, ponieważ wówczas, miasto nie posiadało jeszcze kościoła. Dość spora sala obrad, pełniła natomiast funkcję sali bankietowej, w której, po wniesieniu odpowiedniej opłaty, można było zorganizować bal lub wesele.

Podziemia zielonogórskiego ratusza były natomiast własnością wymiaru sprawiedliwości. W lochach budynku mieściło się więzienie dla przestępców. W pomieszczeniach piwnicznych natomiast, rezydował ówczesny urzędnik, będący ostatnim ogniwem łańcucha sprawiedliwości. Mowa tu oczywiście o miejskim kacie.

ratusz-zielona-gora

Ratusz w Zielonej Górze

 

ratusz-zielona-gora

Ratusz w Zielonej Górze