Regiony związane z winem cz. 1

Maj 31, 2018 o 11:38

GruzjaW Polsce myśląc o regionie związanym z winiarstwem dla większości osób na pierwszą myśl przychodzi Zielona Góra. Region historycznie związany z tą dziedziną gospodarki co roku obchodzi swoje święto zwane winobraniem. Jakie natomiast są regiony winiarskie poza Zieloną Górą, poza Polską? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Gruzja_winnicaNa pierwszy rzut bierzemy pod uwagę państwo, ale również w nim znajdujące się regiony, które to uznawane są za miejsce w którym narodziło się winiarstwo. Dokładnie chodzi o południowe stoki Kaukazu (obecnie mieszczące się na terenie Gruzji). Właśnie ten regon jest uznawany za kolebkę winiarstwa. Archeolodzy odnaleźli ślady o tym świadczące, które potwierdzają że 7 tysięcy lat p.n.e. ludzie nauczyli się produkować wino, a współcześni Gruzini dalej produkują ten trunek tradycyjnymi metodami. Właśnie te nawiązania do tradycji sprawiają, że wina gruzińskie są tak cenne, a dodatkowo szczepy winogron rosnące w Gruzji nie są dostępne nigdzie indziej. Dodatkowo tradycyjne metody gruzińskie wskazują iż nie należy w czasie fermentacji oddzielać soku z winogron od moszczu (skórek i pestek). Jest to metoda zdumiewająca wielu turystów (znających się chociaż trochę na rzeczy), jednak smak wina broni się sam i wielu zakochuje się w gruzińskich winach już od pierwszego skosztowania.

gruzińskie_winoW Gruzji znajdziemy pięć dużych regionów winiarskich, jednak większość win powstaje w Kachetii, która jest kolebką tradycyjnego winiarstwa. Szacuje się, iż 70% gruzińskiego wina powstaje właśnie w tym regionie, a łączny areał upraw zajmuje ponad 30 hektarów. Drugie miejsce pod względem wielkości zajmuje Imeretia, która zajmuje niecałe 10 hektarów. Pozostałe regiony to Kartilla, która jest znana z produkcji wina musującego Atenuri, Racza-Leczchumi oraz Dolna Swanetia. Ostatni z tych regionów posiada niezwykle strome zbocza co wymaga od hodowców bardzo dużego nakładu pracy. Ważniejszymi odmianami białego wina gruzińskiego to półsłodkie Pirosmani i Tvishi, półwytrawne Anakopia, Tbilisuri oraz wytrawne Mtsvani, Gelati oraz Shuamta. Do białych win deserowych zaliczają się Saamo i Khikkhvi. Znanymi czerwonymi winami gruzińskimi są półsłodkie Akhasheni, Khvanchkara i Alazani, półwytrawne Aguna oraz wytrawne Mukuzani. Wina gruzińskie są niezwykle aromatyczne i znane na całym świecie. W Polsce oczywiście również dostaniemy w sklepach wina gruzińskiego pochodzenia. Należy ich spróbować by wiedzieć jak smakuje wino posiadające tradycje wielu, wielu setek lat.