Regiony związane z winem cz. 2

Czerwiec 30, 2018 o 12:25

nowa-zelandiaW zeszłym miesiąc rozpoczęliśmy krótki cykl o miejscach, regionach związanych z winiarstwem. Przedstawiliśmy Gruzję jako kraj, który produkuje już wino od setek lat. Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować wam kolejny z takich regionów, a mianowicie Nową Zelandię.

białe-winoNowa Zelandia zyskała na popularności po tym jak padła informacja, iż film Władca Pierścieni był między innymi kręcony w tym pięknym kraju. Nowa Zelandia jednak pod względem winiarskim jest dość ciekawym miejscem. Dlaczego? Ponieważ jest najmłodszym regionem produkcji wina na świecie. Czemu te region jest tak wyjątkowy? W głównej mierze dzięki uwarunkowaniom geograficznym i klimatycznym. Nowa Zelandia położona jest na południowej półkuli i charakteryzuje się morskim klimatem. Temperatur są tutaj równomiernie rozłożone a obfite opady sprzyjają rozwojowi winorośli. Dodatkowo dość mocne nasłonecznienie pomaga w rozwoju wysokiej jakości owoców. Jest jedna odmiana czepu winorośli, która rozsławiła Nową Zelandię na rynku winiarskim. Mowa o Sauvignon Blanc, który zdobył 2/3 rynku. Winorośl ta dojrzewa głównie w części południowej wyspy, która jest chłodniejsza. Taki klimat sprawia, ze winogrona rosną powoli, ale za to mają bogatszy smak i aromat. Największym regionem uprawiającym ten szczep winogron jest Marlborough. Inne szczepy, które są również uprawiane w tym regionie to białe Chardonnay i czerwona odmiana Pinot Noir.

białe-winogronaJeżeli chodzi o same wina, to największe znaczenie mają wina białe oczywiście powstałe z Sauvignon Blanc. Dzięki wielkim nakładom domów szampana powstają tutaj wysokiej klasy wina musujące, ale również nie mniej popularne wina deserowe. Głównymi odbiorcami win z Nowej Zelandii są Wielka Brytania, Stancy Zjednoczone, Kanada, a więc kraje anglojęzyczne. Coraz większą popularność zdobywają również na innych rynkach, w tym rynku polskim. Największy udział w eksporcie mają małe i średnie winnic. Fajne jest to, iż wina pochodzące z Nowej Zelandii, obok win z Australii stają się jednymi z najbardziej prestiżowych trunków na świecie. Jest to dobra informacja dla regionów, które nie posiadając ogromnych tradycji winiarskich mogą wybić się na tle innych właśnie w tej dziedzinie gospodarki. My polecamy wina z Nowej Zelandii – w szczególności wina białe wyprodukowane z ich słynnego szczepu winorośli.