Rock Nocą czyli Międzynarodowy Festiwal Rockowy w Zielonej Górze

Luty 27, 2015 o 23:48

closterkellerZielona Góra to miasto, które zdaje się rozumieć slogan „wino, muzyka i śpiew”. Spośród licznych imprez kulturalnych na uwagę zasługuje jedna, wyjątkowa, która swym obszarem obejmuje kilka dużych miast w Polsce oraz sceny za granicą kraju. Mowa o Międzynarodowym Festiwalu Rockowym – Rock Nocą.

Festiwal organizowany jest od 1998 roku przez Fundację Rozwoju Kultury Kombinat Kultury oraz klub „4 Róże dla Lucienne” oczywiście w Zielonej Górze. W tym roku odbędzie jest jego XV i XVI finał. W poprzednich czternastu edycjach Festiwalu wzięło udział ponad 1000 młodych zespołów grających rocka. Rock Nocą to także możliwość posłuchania najważniejszych i zarazem shirley-holmesnajwiększych rockowych gwiazd polskiej sceny muzycznej. W poprzednich latach Festiwal uświetnili swoją obecnością m.in. Closterkeller, Dezerter, Acid Drinkers, Moonlight, Sztywny Pal Azji, Artrosis, Homo Twist, Maciej Maleńczuk, Sweet Noise, Kury, Tymon Tymański, Robert Brylewski, Apteka, Habakuk, Farben Lehre, Lao Che, Hunter, Vader, Kat, Jelonek, KSU czy TSA jak i wielu, wielu innych znanych artystów.

Do coraz liczniejszego grona laureatów Festiwalu należy zaliczyć takie zespoły jak Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach, Materia czy niemiecki Shirley Holmes. Zespoły te mogą się także pochwalić innymi zdobytymi nagrodami na innych krajowych i zagranicznych festiwalach.

Międzynarodowy charakter Festiwalu wyznaczają sceny partnerskie eliminacji Festiwalu Rock Nocą, które znajdowały się w Kaliningradzie (Rosja), we Lwowie i Charkowiw (Ukraina), na Kłajpedzie (Litwa), w Mińsku (Białoruś), a także w Peterbourghu (Wielka Brytania). W Polsce sceny eliminacyjne umieszczono w Zielonej Górze, Warszawie, Chorzowie, Wrocławiu, Olsztynie, Łodzi, Bydgoszczy oraz Krakowie. Dawało to możliwość sieciowania zespołów oraz możliwość odnalezienia najlepszych z najlepszych.

Jury Festiwalu to nie byle kto. W jego skład powołano najznamienitszych dziennikarzy muzycznych, osobistości polskiej rockowej sceny muzycznej oraz ludzie związani na stałe z rockiem. Pula nagród na rok 2015 wynosi 10.000 Euro, co plasuje Festiwal na jednym z najwyższych wydarzeń sceny rockowej w Polsce.

Ale Festiwal to nie tylko muzyka, choć to głównie o rocka chodzi. To także możliwość odnalezienia, wypromowania nowychfestiwal-zielona-gora zespołów, nowych talentów. To także towarzyszące Festiwalowi wydarzenia jak m.in. projekcje filmów, wystawy czy happeningi. Festiwal nawiązał współpracę m.in. z Przystankiem Woodstock Jurka Owsiaka czy Seven Festival w Węgorzewie.

Międzynarodowy Festiwal Rockowy – Rock Nocą jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Zielonej Górze. Jego międzynarodowy i ogólnopolski charakter pozwalają, by każdy znalazł coś dla siebie, a młodzi, ambitni artyści mogli się pokazać jak najszerszemu gronu słuchaczy.