Ślady winiarstwa w Zielonej Górze

Kwiecień 30, 2017 o 14:37

wino-butelkiZielona Góra jest winiarskim zagłębiem Polski. To tutaj uprawa winogron oraz rozlewa się najlepsze wino. Doskonałe warunki uprawy winogron oraz wiekowa tradycja pędzenia wina sprawiają, ze trunek ten jest w tym regionie niezwykle popularny. Dlatego nikogo nie powinny dziwić liczne odniesienia w kulturze lokalnej właśnie do tej winiarskiej tradycji.
A owe odniesienia są niemalże wszędzie, a najlepiej widoczne są w architekturze. Mając wolne popołudnie warto wybrać się na długi spacer ulicami i uliczkami Zielonej Góry, by odkryć, że niemalże każdy róg przypomina i odwołuje się do winiarskiej tradycji tego miasta. Winna latorośl wije się w różnych miejscach, nawet tam, gdzie z pozoru nie oczekiwalibyśmy jej. Jedne z najpiękniejszych elementów architektonicznych związanych z winem i winiarstwem kryją przedwojenne szyby okienne, które ozdobione są winiarskimi motywami.bachusaria
Przykładem może być odnowiony budynek na ulicy Chrobrego. Jego piękna elewacja, a zwłaszcza roślinne ornamenty nawiązują do winogron oraz rogów, z których starożytni pijali wino. Z kolei na ulicy Pod Filarami odnaleźć można piękne, kute winorośle, które służą ozdobieniu latarni. Na wielu budynkach, zwłaszcza tych sprzed wojny, ornamenty roślinne są mocno nadszarpnięte zębem czasu, jednak, gdy ktoś mocno się przyjrzy, to dostrzeże m.in. kruki czy też szpaki dziobiące winogrono.
Liczne ozdoby nawiązujące do winobrania, Dionizosa czy winogron można znaleźć na i w ratuszu zielonogórskim. Jest tu płaskorzeźba twarzy Bachusa, który uśmiecha się niczym upojony wspaniałym winem. Jest także jest portret, witraż, pod którym widnieje napis „Bachus”.
Liczne motywy winiarskie, winogron, winorośli obecne są jako ozdoby wykute w metalu. Ich kunszt i wyrafinowane kształty przykuwają wzrok i nadają niepowtarzalny charakter budynkowi, uliczce, parkowi. Wiele z tych motywów jest w stanie wymagającym natychmiastowej renowacji, jak wiele kamienic, jednak ze względu na wciąż nie do końca wyjaśnioną sytuację własności, ciężko jest żądać remontu czy renowacji.wino
Zielona Góra szczyci się tym, że wino oraz winobranie są tutaj tak popularne. Coroczne jarmarki związane z winobraniem oraz imprezy im towarzyszące ściągają do miasta setki fanów tego trunku oraz dobrej zabawy. W tym roku, 2017, już przyjmowane są zapisy przedsiębiorców, którzy chcieliby wystawić swoje kramy na tegorocznych obchodach święta wina. A na 2017 rok zaplanowano jarmark na początku września. Jak co roku, obchody święta wina urozmaicić ma jakaś gwiazda muzyki. W poprzednich latach byli to m.in. Andrzej Piasek Piaseczny czy Lao Che. Kto na scenie pojawi się w tym roku? Organizatorzy nie zdradzają ani słowa.