Usuwanie plam po winie

Kwiecień 30, 2018 o 17:26

plama-z-winaŻycie pokazuje, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z tym co sobie zaplanowaliśmy. W trakcie trwania różnego rodzaju uroczystości może dojść do wielu nie dających się przewidzieć sytuacji. Ich skutkiem może być między innymi rozlanie wina czy to na obrus, czy to na koszulę lub sukienkę. Usunięcie plam po winie nie jest łatwe i wiąże się z wieloma zaawansowanymi czynnościami. Jest to możliwe jeżeli będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad.

zaplamiona-winemPo przykrym incydencie musimy działać szybko. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z plamami po winie jest sól. Plamę z wina należy mocno obsypać solą, a potem moczyć tkaninę w wodzie przez około 30 minut. Po tym czasie zaplamiony materiał należy uprać. Inny sposób to poczekanie, aż sól wchłonie płyn oraz kolor plamy i wtedy upranie całości. Innym sposobem jest natychmiastowe spłukanie plamy pod bieżącą wodą – tutaj liczy się reakcja, im szybciej tym łatwiej będzie pozbyć się zabrudzenia. W przypadkach gdy nie jesteśmy w stanie zareagować od razu będzie trzeba użyć sody oczyszczonej – sprawdza się ona w przypadku starych plam. Tkaninę należy namoczyć w odpowiednio przygotowanym roztworze. Na jeden litr wody należy użyć 4 łyżki sody oczyszczonej. Inny sposób dotyczy plam po czerwonym winie. Na plamy po czerwonym trunku odpowiednie będzie białe wino lub szampan. Wystarczy polać czerwoną plamę jednym z wymienionych płynów, a potem uprać całość w pralce. Delikatne tkaniny trzeba będzie uprać ręcznie w wodzie z mydłem. Ważne jest by stosując drugie wino oblać tylko i wyłącznie czerwoną plamę by przypadkiem nie stworzyć kolejnej tym razem z białego wina.

plama-winoJeszcze innym sposobem na usunięcie plamy z czerwonego wina w przypadku białych tkanin jest namoczenie w roztworze jeden do jednego wody ze spirytusem. Można również zastosować dziesięcioprocentową wodę utlenioną. Kolejny sposób to zastosowania na plamę mydła oraz ciepłej wody z dodatkiem amoniaku. Na stare plamy odpowiedni będzie również krem do golenia. Wystarczy nałożyć go na poplamione miejsce i po 15-20 minutach spłukać ciepłą wodą. W przypadku plam na tkaninach kolorowych lub delikatnych trzeba będzie podziałać nieco inaczej. Plamę należy posypać niedużą ilością mąki ziemniaczanej i polać wodą. Takie działanie zabezpieczy ubranie przed powstaniem odbarwień. Następnie materiał płuczemy w zimnej wodzie, a później pierzmy w pralce.