Wino owocowe

Luty 28, 2018 o 21:13

wina-owocoweWino owocowe wielu osobom kojarzy się raczej z trunkiem z tej niższej półki cenowej. Nazewnictwo jest różne: jabol, jabcok, wino marki wino, sponiewieracz. Czy jednak wino owocowe musi kojarzyć się nam tylko z tym niechlubnym nazewnictwem? Czym jest tak naprawdę wino owocowe?

wino-do-miesaWinem owocowym nazwiemy każdy napój winiarski, który jest stworzony w oparciu o owoce inne niż winogrona. W głównej mierze będą to jabłka, porzeczki albo wiśnie, ponieważ te owoce dają dużo soku. Tego rodzaju trunki są wytwarzane w technologiach podobnych do tych, w których wytwarzane są wina gronowe. Podstawą tutaj jest proces fermentacji alkoholowej. Różnice między oboma procesami są nieznaczne. Główna polega na tym, że wyciśnięte owoce winogron zazwyczaj zawierają odpowiednią zawartość kwasów oraz cukrów, więc nie trzeba ich ani dosładzać ani rozcieńczać. Inaczej jest przy produkcji wina owocowego, które już taki zabiegów w większości wypadków będzie wymagało. Wyregulowanie owych proporcji nie jest łatwe dlatego, często wina z tego gatunku są mizernej jakości. Wino owocowe dobrej jakości swoim smakiem i aromatem nie odbiega od tych, które są wytwarzane w tradycyjny sposób. Wina owocowe w Polsce niestety nie mają dobrej renomy mimo, iż źródła podają, że były produkowane już w XIII wieku. To właśnie okres Polski Ludowej zakłamał obraz na temat tego typu trunków. Niestety w tym okresie wina owocowe był produkowane bardziej z naciekiem na alkohol niż na smak, stąd ich niska jakość. Obecnie wina owocowe powoli się odradzają, a w sklepach można już znaleźć dobre jakościowo wina o smaku truskawek czy śliwek.

jablkoJeżeli już znajdziemy się w posiadaniu wina owocowego (mowa oczywiście o tych dobrych trunkach) to pojawia się problem ich odpowiedniego podania. Jak należy to robić? Po pierwsze należy pamiętać, iż wina owocowe są niejako alternatywą, by nie powiedzieć substytutem słodkich win winogronowych. W związku z powyższym będą pasowały do lodów lub deserów ze względu na swoją słodycz. Następnie należy mieć również na uwadze to, że wina owocowe różnią się między sobą i to czasami w sposób znaczny – nie można wrzucać ich do jednego wora. Oczywiście różnice między nimi zależą od wkładu jaki został użyty. I tak wina jabłkowe będą odpowiednie do mięsa wieprzowego oraz serów pleśniowych. Wina wiśniowe mają bardziej wyrazisty smak, dlatego będą odpowiednie do pasztetów i pieczonego mięsa. Wina porzeczkowe (najczęściej z czarnej porzeczki) będą dobrze komponowały się z jagnięciną lub gulaszem. Smak wina owocowego, jego wyrazistość sprawiają, że są one coraz lepszą alternatywą dla tradycyjnych win gronowych, ale również innych słodkich alkoholi. W letnie wieczory będą odpowiednie w połączeniu z lekkimi deserami. Zimą przypomną nam o cudownym smaku owocowym przy okazji nieco rozgrzewając organizm.