Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe cz. II

Listopad 27, 2014 o 13:50

piotr-baltroczykJak wspominano w poprzednich artykułach, Zielona Góra stała się kolebką wielu grup kabaretowych, które na scenie ogólnopolskiej odniosły sukcesy. Do takich kabaretów zaliczono m.in. Kabaret Hrabi, Grzegorz Halama Oklasky czy kabaret Jurki. Jako że dzięki Piotrowi Bałtroczykowi, w obiegu ogólnopolskim utarło się określenie Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe, wypada przedstawić pozostałych artystów, którzy pochodzą z Zielonej Góry lub związali swoje późniejsze losy z tym miastem, wchodząc jednocześnie w skład popularnych kabaretów.

Kabaret Ciach

W 1994 roku na kabaretowej scenie zielonogórskiej zadebiutował Kabaret Ciach. W jego obecny skład wchodzą  Małgorzata Czyżycka, Tomasz Kowalski i od 2005 roku Leszek

kabaret-ciach

Kabaret Ciach
źródło: Wikipedia.pl

Jenek. Do największych sukcesów kabaretu należy zaliczyć m.in. II nagrodę w Akademickim Przeglądzie Kabaretów Amatorskich PaKA w Krakowie, którą kabaret zdobył w 1994 roku. Natomiast najciekawszą nagrodą w historii kabaretu jest otrzymane wyróżnienie za tajemniczość otrzymane w 1997 roku na Festiwalu Piosenki Debilnej we Wrocławiu. Co ciekawe kabaret postanowił nie wystąpić, za co właśnie jury przyznało mu to wyróżnienie. Wiele nagród zgarnął kabaret na Warmii i Mazurach, a zalicza się do nich m.in. w 1995 roku otrzymana I nagroda w Lidzbarskiej Biesiadzie Satyry i Humoru w Lidzbarku Warmińskim, gdzie na tej samej imprezie w 1994 roku otrzymali wyróżnienie Gazety Wyborczej. Do sukcesów na Warmii i Mazurach zaliczyć należy także zdobyte w 1996 roku I miejsce oraz nagrodę Prezydenta Maista Ełk za występ w II Mazurskim Lecie Kabaretowym Malutka w Ełku.

Kabaret Made in China

made-in-china

Kabaret Made In China
źródło: Wikipedia.pl

To kolejny świetny kabaret wywodzący się z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Powstał w 2002 roku z członków kabaretu E.K. Jego członkowie oprócz wspólnych występów na takich imprezach jak Mazurska Noc Kabaretowa czy HBO „Na stojaka”, realizują samodzielne spektakle. Kabaret związany jest z działalnością Wytwórni A`YoY, w produkcjach której wzięli udział, m.in. „Baśń o ludziach stąd” czy „Robin Hood-czwarta strzała”. Jednak największą sławę przyniosła mu parodia Cezarego Pazury i Bogusława Lindy oraz programu telewizyjnego „Idol”.
W skład zespołu obecnie wchodzą: Artur Walaszek, Katarzyna Sobieszek, Marcin Król oraz Sławomir Kaczmarek. Jako kabaret otrzymali m.in. II nagrodę Mazurskiego Lata Kabaretowego Malutka 2002 oraz zajęli III miejsce na Rybnickiej Jesieni Kabaretowej Ryjek 2002.

Kabaret Nowaki

Kabaret ten powstał w 2007 roku w Zielonej Górze, a jego obecny skład liczy trzy osoby: Adriannę Borek, Tomasza Marciniaka i Kamila Piróga. Dla tej grupy najlepszym rokiem był rok 2009, kiedy to otrzymali m.in. Nagrodę Publiczności PaKA, zajęli I miejsce na PaCE, I miejsce na Festiwalu Kabaretu „Flying Mole” oraz Grand Prix i „Złotą Szpilkę” na XXX Lidzbarskim Wieczorze Humoru i Satyry.